Přeskočit na hlavní obsah

Lichnovské plesy 1948-1980

Tradice plesů v Lichnově  začala krátce po válce. Lichnovská kronikářka Zdeňka Kačenová v roce 1957 zaznamenala předchůdce dnešního pochovávání basy "Opět po mnoha letech ožívají staré tradice při pořádání ostatkové [masopustní] veselice. Jsou to dny před velikonočními svátky. Pořadatelem byly členky výboru žen při MNV a uspořádaly tyto veselice v dávné tradici. Po vesnici chodily od rána dům od domu maškary. Průvod maškar navštíví  každou domácnost a hlavně zemědělce. Tam pak vedoucí celého ostatkového průvodu přeje hospodáři i hospodyni. Hospodář poděkuje a s hospodyní obdarují maškary tím, co mají. Někde je to kus slaniny, jinde uzené maso, vajíčka, máslo, peníze a jiné dárky. Všechny dary pak slouží k uspořádání ostatkové zábavy, která se pořádá večer a všichni přítomní občané pak ochutnávají co bylo vybráno.

Zatím nejstarší pozvánka, kterou se mi podařilo dohledat je na XII. PLES pořádaný v sále hostince U Musálků Sdružením rodičů a přátel školy (SRPŠ) dne 10. ledna 1959. Dochovaly se i fotografie výzdoby. První poválečný ples se tedy podle pořadového čísla konal 1948, pokud některý rok pořadatelé nevynechali. 
Hostinec U Musálků stával na sosnovské křižovatce. Proto se mu říkalo později Hostinec na Rozcestí. V roce 1965 kronika uvádí, že "Celý měsíc leden jsou pořádány jednotlivými korporacemi plesy, takže se všichni občané mohli jak náleží vytančit."  Od roku 1969 se plesy v Lichnově přesunuly do nově postaveného Kulturního domu (stavěl se od roku 1958). V kronice Lichnova je zaznamenáno, že v tomto roce zde uspořádal tradiční ples Požární sbor. Fotografie a pozvánky se dochovaly  díky školních alb jen k plesům SRPŠ. 








Tradiční stolek s prodejem lístků (1975).
Vstupné na plesy SRPŠ 1972-1979 bylo 10 Kč.
Příprava srdíčkového tance (1978). 
Na plese předtančovali žáci (svazáci) 9. třídy základní školy.
↑↑ nahoře 1976 • dole 1979 ↓
Výzdoba sálu kulturáku byla v karnevalovém stylu - krepový papír a lampiony.


Tombola v roce 1977 (↑↑ nahoře) a 1979 (dole ↓)

Taneční kreace z let 1977, 1979 a 1980.
Pokud by jste našli doma staré pozvánky na ples, věnujte je prosím do sbírky obecního muzea Lichnov.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kriminalita v Lichnově 1934

§§ Mediální obraz Lichnova z roku 1934 není moc lichotivý. Našel by se zde materiál pro další řadu  Četnických humoresek . Převažují sdělení kriminálního charakteru -  vražda manželky a dcery, pokus o vyloupení poštovního úřadu, padělání bankovek, krádež peněz. To vše ve stejném deníku během jednoho roku.  Zprávy byly otištěny v  1. ročníku  německy psaného Neues Tagblatt für Schlesien und Nordmähren , který vydával  Adolph Drechsler v Opavě. Uvádím doslovné přepisy novinových článků, které jsem při pročítání  novin našel. V dalších archívních zdrojích pátrám po místech, kde se tyto události staly, protože novinové články nejsou v tomto ohledu adresné. I poštovní úřad byl v roce 1934 jinde než dnes (budova byla postavena až 1938). Historický kontext Hospodářská krize nastartovaná 1929 v USA se dostává u nás v roce 1934 na samotné dno. V Německu v tomto roce  proběhla  30. června  tzv. noc dlouhých nožů, první masová vražda Třetí říše, při které byli vyvražděni nepohodlní příslu

Lichnov dal jméno šlechtickému rodu Lichnovských

Lichnov dal v roce 1491 jméno významnému slezskému šlechtickému rodu Lichnovských z Voštic. Vladykové z Voštic ale ve skutečnosti odvodili své nové  jméno od původních vladyků* z Lichnova. Vydejme se po stopách těchto rodů.  Erb rodu Lichnovských (1907 ?) Ukázky psaných jmen majitelů Lichnova a většinou současně i Dubnice pochází z textů dobových archiválií, které jsem nalezl v Zemském archívu v Opavě. Za povšimnutí stojí skutečnost, že texty jsou psány česky. Propojil jsem je s původními listinami v digitálním archívu, aby jste si mohli sami zkusit je v textu najít. Stačí kliknout na popisek s odkazem. Rod vladyků z Lichnova ( Lichtnowa ) 1340 - 1491 Nejstarším doloženým příslušníkem tohoto rodu je Přesek (Přešek) z Lichnova, sídlící na lichnovské tvrzi roku 1340. Od roku 1409 patřil k majetku vladyků z Lichnova i statek Dubnice, kterou získala Markéta, vnučka (?) Přeska, provdaná za Jindřicha Čelma z Brantic.  (... zmocňuje) Denharta z Lichtnowa (27. 12. 1423)

Lichnov a Dubnice v roce 1736 podle mapy Krnovského knížectví

V roce 1736 si Marie Terezie vzala svého milovaného Františka I. Štěpána Lotrinského. Naším králem je ale ještě stále její otec Karel VI. Tehdy jsme se nacházeli v jiném pohraničí, v  Moravsko-slezském  na území Rakouského Slezska. A přesto, že obě strany hranice náležely do  Habsburské monarchie, bylo zde d o roku 1775 vybíráno clo.  Hranice mezi Rakouskem a Pruskem (dnes mezi Českou republikou a Polskem) vznikne až o 6 let později, když Marie Terezie prohraje ve válce většinu Slezska.  Chodilo se pěšky nebo se jezdilo na koni. V ynálezce parního stroje, James Watt, se v roce 1736 teprve narodil. Autorem mapy je rakouský císařský poručík a kartograf Johann Wolfgang Wieland . Prováděl podrobná měření jednotlivých Slezských knížectví a jako první dokončil  v létě 1732  mapování Opavska a Krnovska. Zemřel ale v roce 1736 a revize výsledků mapování dokončil jeho pokračovatel, poručík Mathias von Schubart.  Mapa pak vyšla v Norinberku 1752 jako součást Slezského atlasu (list č. 8).  Měří