Přeskočit na hlavní obsah

Badatelna - Jak se zapojit?


Chcete si třeba jen příležitostně zabádat nad historií? Patříte k pamětníkům nebo vás zajímá historie Lichnova a Dubnice? 
Staňte se i vy lichnovským badatelem!

Výsledky vašeho bádání a vaší pomoci budou uchovány v archívu obecního muzea Lichnov.

Přepis ručně psaných kronik do počítače

Kroniky jsou psané ručně. Text přepsaný do počítače umožní rychlé prohledávání textů při vyhledávání historických údajů. Německé texty bude možné snadněji přeložit. 

Jak začít a co k tomu potřebujete?
Poskytnu vám digitalizované listy kroniky. Stačí si jen vybrat rok, který by jste chtěli přepsat. Rozsah textu si zvolíte sami. I kdyby jste přepsali třeba jen jediný odstavec, uděláte užitečnou věc a napomůžete v budoucnu dalšímu bádání. Podívat se na jednotlivé kroniky a  rukopisy kronikářů můžete zde

Popis fotoalb

Fotoalba patří k nejoblíbenějším exponátům muzea. To, co tvůrci fotoalb ale v minulosti považovali za zbytečné informace se postupně stává zapomenutou historií. Pomozte doplnit jména a informace k dobovým fotografiím. 
Potřebujeme pomoc při popisu školních a poválečných fotoalb uložených v obecním muzeu Lichnov. Možná máte i podobnou fotografii doma, kterou chcete do muzea věnovat nebo vytvoříme pro muzeum její kopii. 

Jak začít a co k tomu potřebujete?
Zvolte si školní rok a třídu. Seznam školních fotoalb, které jsou v obecním muzeu naleznete zde. Dostanete zvětšenou kopii skupinové fotografie vytištěnou na papíře a vy do ní vepíšete jména, na která si vzpomenete.  Nemusíte být přímým pamětníkem. Příjemně tak můžete ztrávit čas třeba s svými rodiči nebo prarodiči.

Obdobně vzniká ve spolupráci s Stanislavem Pastrňákem fotoalbum oddílu kopané TJ Sokol Lichnov.

Další příležitosti k bádání

V rámci některých příspěvků jste požádáni o pomoc s upřesněním některých historických událostí. Budu vám vděčný, když pomůžete. Tyto příspěvky naleznete pomocí štítku  "badatelna" (seznam štítků uvidíte po rozbalení vlevo).


Rád vám cokoliv upřesním. Neváhejte mne kontaktovat
Jan Gemela
777 826 858
honza.gemela@gmail.com



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kriminalita v Lichnově 1934

§§ Mediální obraz Lichnova z roku 1934 není moc lichotivý. Našel by se zde materiál pro další řadu  Četnických humoresek . Převažují sdělení kriminálního charakteru -  vražda manželky a dcery, pokus o vyloupení poštovního úřadu, padělání bankovek, krádež peněz. To vše ve stejném deníku během jednoho roku.  Zprávy byly otištěny v  1. ročníku  německy psaného Neues Tagblatt für Schlesien und Nordmähren , který vydával  Adolph Drechsler v Opavě. Uvádím doslovné přepisy novinových článků, které jsem při pročítání  novin našel. V dalších archívních zdrojích pátrám po místech, kde se tyto události staly, protože novinové články nejsou v tomto ohledu adresné. I poštovní úřad byl v roce 1934 jinde než dnes (budova byla postavena až 1938). Historický kontext Hospodářská krize nastartovaná 1929 v USA se dostává u nás v roce 1934 na samotné dno. V Německu v tomto roce  proběhla  30. června  tzv. noc dlouhých nožů, první masová vražda Třetí ...

Lichnov dal jméno šlechtickému rodu Lichnovských

Lichnov dal v roce 1491 jméno významnému slezskému šlechtickému rodu Lichnovských z Voštic. Vladykové z Voštic ale ve skutečnosti odvodili své nové  jméno od původních vladyků* z Lichnova. Vydejme se po stopách těchto rodů.  Erb rodu Lichnovských (1907 ?) Ukázky psaných jmen majitelů Lichnova a většinou současně i Dubnice pochází z textů dobových archiválií, které jsem nalezl v Zemském archívu v Opavě. Za povšimnutí stojí skutečnost, že texty jsou psány česky. Propojil jsem je s původními listinami v digitálním archívu, aby jste si mohli sami zkusit je v textu najít. Stačí kliknout na popisek s odkazem. Rod vladyků z Lichnova ( Lichtnowa ) 1340 - 1491 Nejstarším doloženým příslušníkem tohoto rodu je Přesek (Přešek) z Lichnova, sídlící na lichnovské tvrzi roku 1340. Od roku 1409 patřil k majetku vladyků z Lichnova i statek Dubnice, kterou získala Markéta, vnučka (?) Přeska, provdaná za Jindřicha Čelma z Brantic.  (... zmocňuje) Denharta z Lichtnowa (27....

Lichnovské plesy 1948-1980

Tradice plesů v Lichnově  začala krátce po válce. Lichnovská kronikářka Zdeňka Kačenová v roce 1957 zaznamenala předchůdce dnešního pochovávání basy " Opět po mnoha letech ožívají staré tradice při pořádání ostatkové [masopustní] veselice. Jsou to dny před velikonočními svátky. Pořadatelem byly členky výboru žen při MNV a uspořádaly tyto veselice v dávné tradici. Po vesnici chodily od rána dům od domu maškary. Průvod maškar navštíví  každou domácnost a hlavně zemědělce. Tam pak vedoucí celého ostatkového průvodu přeje hospodáři i hospodyni. Hospodář poděkuje a s hospodyní obdarují maškary tím, co mají. Někde je to kus slaniny, jinde uzené maso, vajíčka, máslo, peníze a jiné dárky. Všechny dary pak slouží k uspořádání ostatkové zábavy, která se pořádá večer a všichni přítomní občané pak ochutnávají co bylo vybráno. "  Zatím nejstarší pozvánka, kterou se mi podařilo dohledat je na XII. PLES pořádaný v sále hostince U Musálků  Sdružením rodičů a přátel školy ( SRPŠ)...